Könyvvizsgáló - kekdonau.hu

Egy könyvvizsgáló feladatai nem azonosak a könyvelő feladataival

Az ember azt gondolná, hogy így több mint harminc évvel a piacgazdaságra való áttérés után egy könyvvizsgáló munkája az mindenki számára egyértelmű. Természetesen nagyobb vállalkozások esetében, ahol a könyvvizsgáló jelenléte természetes, ott ez nem kérdés. De higgyék el, sokaknál a mai napig az. Még napjainkban is sokan összemossák a könyvelői munkát egy könyvvizsgáló feladataival. Irodánk is ellát klasszikus könyvelői feladatokat, tehát vélhetően fel sem merül senkiben, hogy a könyvelőket szeretnénk degradálni. Szó sincs erről. Elképesztő munkát végeznek, nagyon sok vállalkozás életét megkönnyítik. Azonban attól még nem lesz senki könyvvizsgáló, mert nagyon jó könyvelő. Természetesen lehet, ha megszerzi a képesítést. És még előnyben is van azokkal szemben, akik nem gyakorlott könyvelők.
Valójában a könyvelő által elkészített pénzügyi kimutatások teljes körű vizsgálatát végzi. És itt van az egyik legnagyobb gyakorlati különbség. Az ellenőrzés, mint tevékenység. Tehát nem adatrögzítés, mérlegek, bevallások elkészítése, hanem azok ellenőrzése.

Akkor mit is csinál? Ellenőríz?

Nos, ez így azért túl egyszerű lenne. Vannak pontok a munkája során, amikor igen, az ellenőrzésé a főszerep. A könyvelő által elkészített anyagok – a mérleg, az eredmény kimutatás, Cash flow kimutatás, az eszközök és a kötelezettségek kimutatásainak, a bevételek és a ráfordítások, valamint a saját tőke változások kimutatása – ellenőrzése a hitelesség szempontjából.
Egy könyvvizsgáló az ellenőrzésen túl egy gazdálkodó szervezet minden lehetséges információs rendszerében feltáró munkát is végez. Erre azért van szükség, hogy az adott cégről vagy vállalkozásról a legmegbízhatóbb adatokat tudja feltárni, hiszen csak az így szerzett adatok segítségével tudja kialakítani az objektív, független véleményét.
Teszi mindezt tárgyilagosan, megfelelő gondossággal, tisztességgel. Egy könyvvizsgáló számára a titoktartás előírás. És természetesen rendelkeznie kell megfelelő szakértelemmel is.
Nagyon fontos, hogy a könyvvizsgáló munkáját egyrészt törvények, másrészt a Magyar Könyvvizsgálói Kamara sztenderdjei is szabályozzák.
Nos, röviden ennyi fért bele ebbe a cikkbe, de a jövőben még elég sok érdekességet fogok megosztani erről a munkáról. És hasonlóan a könyvelőirodánál jelzett jövőbeni cikkekhez, itt is jó néhány ügyfelek által megosztott történeté lesz a főszerep.